Kapela

Bohumil „PEDRO“ Maršálek (BM) – kytara, zpěv

Pavel Čengery (PC) – kytara, zpěv

Radek Chejlava (RCh)– basa

Jeremy King (JK2) – bodhrán, zpěv

Miki Prusík (MP) – banjo, foukačky

Jiří Círl (JC) – housle, zpěv

Biografie

„….. Tak tedy, název Lignit používám skutečně již veeelmi dlouho, dokonce dříve, než v uváděné polovině devadesátých let. Poprvé jsem ho použil koncem 80. let na jednom potlachu. Soutěžilo se i v sólo zpěvu a já byl vyzván, abych do toho šel, neboť už v té době jsem se již prezentoval svými písničkami . Natáčel jsem si je tenkrát sám, komplet na 4 stopý magneťák, čiliž jsem tam mohl dát dvě kytary, basu i zpěv a tudíž to vytvářelo dojem , že „hraje i zpívá celá kapela“. A mně tenkrát na tom potlachu přišlo takový divný vylízt před ty kamarády tam a říct „hele, já vám tady zahraju svoje písničky sám na 1 kytaru“. Přišlo mi to, že to by to bylo takový chudý a jalový. Jako tak jenom s jednou kytarou, když už několik desítek těch mejch kazet s těmi nahrávkami kolovalo mezi lidma. A tak jsem tam tenkrát řekl něco v tom smyslu, že jako tedy zahraju nyní sám, bez kapely, jako osamocený člen skupiny Lignit.Ten název byl jenom takový okamžitý nápad. Večer předtím jsme totiž někde cosi popili a já byl skutečně v druhej den poněkud fosilizován, takže hnědé uhlí ještě ne, ale LIGNIT ! Takže tak. A i když v danou chvíli to byla kapela čistě fiktivní, existující, jak Jára Cimrman, nějak se to ujalo a od té chvíle tedy, kdykoli jsem hrál svoje věci s kýmkoli, hrála kapela Lignit P.H.S. (Příležitostné Hudební Sdružení)!!!“

Při různých příležitostech hrával pak Bohouš svoje písničky sám se svojí kytarou, případně se svým bráchou Milanem (banjo, kytara), alias MM.

Zlomová situace pak nastala v oněch dobách, zhruba na přelomu let 1996/97, kdy v kyšické hospodě náhodně usedl u jednoho stolu již zmíněný BM a pan Jirka Králíček, alias JK. Pivo bylo střídáno pivem, písnička písničkou, až zazněl jeden ze songů od BM. JK se poptal, čí to píseň jest, slovo dalo slovo, slovo dělá muže a základní sestava Lignitu byla na světě….

První CD, dokladující tvorbu Lignitu v jeho prapočátcích, bylo natočeno v roce 2003, kdy vyšlo „CD popěvků a songů Kyšické stolní společnosti“. O příčinách jeho vzniku a o tom, co následovalo, hovoří opět výňatek korespondence BM a IU.

„….. Když se mi odporoučel ten 4stopej magič, na doporučení „velkejch kluků“ jsem investoval do nahrávání přes počítač. Investoval jsem do počítadla, novejch mikrofónů a udělátek a kurvítek a všeho možného a začal objevovat taje a možnosti toho celýho. Sám, sám a sám, on tě totiž nikdo neporadí a nevysvětlí, jak se co dělá, tu alchymii si nechává každej sám pro sebe. A tu, jak jsem se prokousával těmi anglickými okénky a ukazateli a políčky a odkazy, tu jsem byl ohromován, převálcován, uchvácen a zachvácen všemi těmi možnostmi, a taky vlastním neumětelstvím jak sejmout zvuk, jak upravit nahrávku, jak udělat aranže a všechno to okolo.“

Do roku 2004 hrálo seskupení na zpívaných v hospodě, ohních, potlachách, pro přátele apod. Pak přišla příležitost zahrát si (stále ještě v základní sestavě) na Gigafestu v Záluží, vedle osadní kapely STETSON, ve které hraje BM. O rok později, v roce 2005, se STETSON nemohl Gigafestu zúčastnit. Příležitost zahrát si jeden celý festivalový blok dostává přímo Lignit. Zbývalo „jenom“ dořešit personální doobsazení.

A opět kyšická hospoda, opět pivní zasedání KSS (Kyšické Stolní Společnosti). Samozvaný předseda KSS tehdy pozval svého známého. Byl to Pavel Kielberger, alias PK. Nejdřív to vypadalo, že se PK po prvních taktech zděsil, zmizel a již se nikdy nevrátí. Za okamžik se ale vrátil a přivezl si housle. Posléze přivedl do kapely i zpěvačku. Ilču Ubryovou, alias IU. Současně byl na pozici druhého kytaristy angažován Jirka Matoušek a v této sestavě pak Lignit nacvičil svůj program pro účinkování na Gigafestu 2005, jehož převážnou většinu tvořily písně, nahrané na demo CD „Zpetné zrcátko“ roku 2004. Kapela sklidila na festivalu zasloužený úspěch. Proto organizátor nabídl Lignitu účast na dalším ročníku. IU však byla v oné době zmítána bouřemi osobních nepokojů a Lignit opustila. Ne však navždy a ne na dlouho.

Kapela přijala novou zpěvačku písní Hanku Královou, která zvěčnila svůj hlas na demo CD „Mapa“ vydaném v roce 2006. Krátce po jeho vydání se však opět navrací IU a ta seznámí BM s Pavlem Čengerym alias PC. K osudovému setkání nedochází nikde jinde, než opět v hospodě. PC je sice zručným kytaristou, avšak BM zrovna potřebuje basáka, neboť kytarista Jirka Matoušek se z časových důvodů nemohl nadále Lignitu věnovat a JK, doposud basující, po něm přejímá post kytaristy. Omámen Bohoušovo osobním kouzlem a několika panáky, PC nakonec přijímá.

Jelikož Historie je všeobecně známo velice neúprosná a neúnavná věc a stále se píše, tak se znovu hýbe v dubnu l.p. 2007 a to jednou smutnou zprávou. IU odchází z kapely na dobu neurčitou z časových důvodů. Což poněkud ztížilo další činnost LIGNITu. Do toho se objevily nové poznatky a připomínky a JK s PC si vyměňují nástroje, tudíš JK třímá v ruce basu a PC kytaru. V roce 2009 přichází náš britský kamarád Jeremy King (JK2) a na CD zdobí několik písní irským bodhránem. Od té doby s námi vystupuje jako stálý host, kde živě přispívá téměř do všech písní svým irským bubínkem a po CD Dopis dokonce i anglickým zpěvem. Historicky je to poprvé, co kapela Lignit zařadila do svého repertoáru anglický text. Je tomu u písně Mary Ann, což je tradicionál, ke kterému BM udělal vlastní český text a následně Jeremy přeložil a nazpíval. Tak a co se bude dít dál?

Dál se děje to, že kapela vystupuje po klubech festivalech, pořádá každoročně svoje Pohodové večery s hosty, občas pořádá i „obyčejné“ zpívané v hostincích, zkrátka, kapela žije a hraje dál!

V roce 2014 kapela nahrála další CD s názvem Passiáns a také vydala vlastní zpěvník, který vzniknul po pár dotazech fanoušků, kde by se daly najít akordy ka našim písním. V roce 2016 oslavila kapela deset let a to na svém tradičním koncertě s názvem Pohodvý večer, na kterém vznikl i video záznam koncertu. Ten můžete shlédnout na Youtube ZDE. Bohužel náš banjista Milan brzy dostal v pořadí již druhou mozkovou příhodu a po dlouhé rekonvalescenci levé ruky se ještě zmátořil a začal s Lignitem hrát. Uběhnul necelý rok a přichází příhoda třetí a na pohodovém večeru v roce 2017 Lignit hraje se záskokem Mikim Prusíkem, Milan už jen zpívá a obsluhuje foukací harmoniky a nedlouho poté z kapely odchází: „Chybíš nám, Mílo.“

Sotva se Lignit zotavil přišla ta nejhorší rána. Náš houslita tragicky zahynul při autonehodě. Po delší odmlce Lignit znovu ožívá, ač se zármutkem v srdci, leč život jde dál. Chybíš nám Kilbo. 🙁

Kapela hrála 10 let beze změny v ustálené sestavě:

Jirka Králíček – basová kytara, zpěv

Jeremy Marc King – bodhrán, spoons, zpěv

Pavel Čengery – kytara, zpěv, autor repertoáru kapely

Milan Maršálek – banjo, harmoniky, zpěv

Pavel Kielberger – housle, djembe, zpěv, styčný důstojník kapely

Bohumil Maršálek – kytara, zpěv, kapelník, autor repertoáru kapely

____________________________________________________________

Rok 2018

Jirka Králíček – basová kytara, zpěv

Jeremy Marc King – bodhrán, spoons, zpěv

Pavel Čengery – kytara, zpěv, autor repertoáru kapely

Miki Prusík – banjo, harmoniky

Bohumil Maršálek – kytara, zpěv, kapelník, autor repertoáru kapely

____________________________________________________________

Rok 2022

Bohumil Maršálek – kytara, zpěv, kapelník, autor repertoáru kapely

Pavel Čengery – kytara, zpěv, autor repertoáru kapely

Jeremy Marc King – bodhrán, spoons, zpěv

Miki Prusík – banjo, harmoniky

Jiří Círl – housle, zpěv

Radek Chejlava – basová kytara